Książki są jednym z najcenniejszych dóbr materialnych jakie mamy w domu. Zajmują one ważne miejsce w naszym domu i w naszym życiu. Lubimy je układać, zachwycać się nimi i pokazywać osobom, które do nas przychodzą, że mamy wspaniały zbiór książek w doskonałym stanie. W tym celu wystarczy przestrzegać szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, aby nie niszczały i jak najdłużej wyglądały tak, jak w momencie wyjścia z księgarni.

Zalecenia obejmują zarówno ich rozmieszczenie w domu (np. nie wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, nie trzymać w wilgotnych pomieszczeniach, układać w jednolity sposób), jak i porady dotyczące ich użytkowania i korzystania z nich (nie otwierać na siłę, nie podkreślać ani nie pisać w nich, nie jeść ani nie pić podczas czytania …). Sugeruję, abyś zastosował się do poniższych wskazówek, żebyś mógł przez długi czas chwalić się swoją osobistą biblioteką.

To prawda, że niektóre zalecenia mogą wydawać się nieco przesadzone, ale warto mieć je na uwadze, gdy chodzi o wykonanie dobrego planu konserwacji i zabezpieczenia książek. Miłość, którą wyznajesz dla swoich książek może nie być podzielana przez resztę ludzi w domu, dlatego ważne jest, aby pokazać, że są one dla ciebie bardzo ważne i że powinny być traktowane przez nich i szanowane w ten sam sposób, co ty.

7 zawodów związanych z pisaniem i książkami

1. Nie należy wystawiać książek na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne spowoduje odbarwienie grzbietu i okładki książki, wysuszenie i zżółknięcie stron oraz ewentualną utratę intensywności tuszu. Dlatego też półki na książki nie powinny znajdować się w pobliżu okien, które nie posiadają żaluzji, zasłon lub rolet zapobiegających bezpośredniemu wpadaniu promieni słonecznych.

2. Chroń książki przed wilgocią, a także przed źródłami ciepła i ciągłymi zmianami temperatury.

Twój księgozbiór powinien znajdować się w pomieszczeniu o stabilnym środowisku, w którym panuje równowaga pomiędzy wilgotnością i temperaturą.

Zbyt duża wilgotność spowoduje zwijanie się i wypaczanie stron. Z drugiej strony, suchość otoczenia spowoduje, że papier nadmiernie wyschnie i stanie się kruchy. Ciągłe zmiany temperatury są również szkodliwe dla naszego księgozbioru ze względu na rozszerzanie i kurczenie się materiałów z których jest wykonany. Powinniśmy więc za wszelką cenę unikać sytuacji, w której półki z naszymi książkami znajdują się w pobliżu okien, gdyż są to miejsca w domu mające większy kontakt z warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz. Ani w pobliżu kaloryferów, pieców, kominków czy klimatyzatorów.

Należy również wziąć pod uwagę, aby nie trzymać roślin w pobliżu książek. Wilgotność roślin (i ich właściwości przy oddawaniu wilgoci) w połączeniu z atrakcyjnością, jaką wywierają na owady, nie są dobrymi towarzyszami w opiece nad naszymi książkami. Plaża i basen są również zagrożeniem ze względu na wilgoć.

3. Nie otwieraj książek na siłę.

Kiedy używasz książek, pod żadnym pozorem nie otwieraj ich pod kątem 180 stopni, tak aby leżały płasko na stole, i śmiem twierdzić, że również nie pod kątem 120 stopni. Nie jest to najbardziej idealna pozycja, jeśli chce się zachować oprawę. Otwieraj książkę z zachowaniem kąta otwarcia na jaki pozwala oprawa, nie forsując jej. Idealnie byłoby, gdybyś otworzył je na 90 stopni. Tak, masz rację, nie jest to najwygodniejsze do czytania, ale jest to dla dobra naszych książek.