1. Stary człowiek i morze (1952)

Jest to jego najbardziej znane na arenie międzynarodowej dzieło. Historia opowiada o starym kubańskim rybaku, który u schyłku swojego życia ma dość powracania do domu dzień po dniu, bez żadnego połowu, więc podejmuje ostatnią ryzykowną podróż, aby złowić rybę o ogromnych rozmiarach.

Hemingway podejmuje klasyczny temat odwagi w obliczu porażki i osobistego triumfu czerpanego z przegranej. Ta historia powstała na zlecenie magazynu Life i potwierdziła, że jest jednym z najbardziej znaczących pisarzy XX wieku. Zdobyła ona w 1953 roku nagrodę Pulitzera i utorowała mu drogę do Nagrody Nobla, którą otrzymał rok później. Dowiedz się więcej o Hemingway’u, klikając w ten link: https://www.autorka.pl/kim-byl-ernest-hemingway-informacje-o-autorze-ksiazki-stary-czlowiek-i-morze

2. Partia (1926)

To była pierwsza wielka powieść Hemingwaya, która ugruntowała jego pozycję jako jednego z najlepszych pisarzy swoich czasów. Przedstawia udrękę pokolenia powstałego po I wojnie światowej, lepiej znanego jako „stracone pokolenie”.

Tekst opowiada o wycieczce do Pampeluny grupy Amerykanów i Anglików, gdzie spotykają się ponownie pielęgniarka Brett Ashley i nieszczęsny dziennikarz Jake Barnes, którzy w czasie wojny przeżyli miłość. Hemingway wykorzystuje paryską scenerię i opisy walk byków w Hiszpanii do stworzenia metafory epoki moralnego bankructwa, niemożliwych miłości i straconych złudzeń.

3. For Whom the Bell Tolls (1940)

To kolejna z jego najpopularniejszych powieści, której akcja rozgrywa się w czasie hiszpańskiej wojny domowej. To opowieść o miłości i śmierci, która stała się literacką klasyką.

W tekście grupa milicjantów wyrusza w celu wysadzenia mostu kluczowego dla republikańskiej ofensywy, który miałby odciąć komunikację drogową i uniemożliwić rebeliantom kontratak. Robert Jordan jest biegłym specjalistą, któremu powierzono wykonanie misji. W hiszpańskich górach odkrywa niebezpieczeństwa i koleżeństwo wojny. Odkrywa też Marię, młodą kobietę uratowaną przez milicjantów, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia.

4. Pożegnanie z bronią (1929)

Jest to historia miłości pomiędzy pielęgniarką a żołnierzem, a wszystko to rozgrywa się we Włoszech w czasie I wojny światowej. Można z grubsza powiedzieć, że powieść jest w dużej mierze autobiograficzna, gdyż Ernest Hemingway był ochotniczym kierowcą karetki pogotowia we włoskiej armii, został ranny w nogi i poznał pielęgniarkę, z którą połączyła go podobna miłość. Wykorzystał swoje wspomnienia do stworzenia realistycznej opowieści wojennej.

5. Paryż był imprezą (1964)

Ta książka jest szczególna, ponieważ została wydana pośmiertnie, w 1964 roku i dotyczy jego wspomnień w Paryżu, z pierwszą żoną Hadley Richardson, w których stwierdza, że byli bardzo biedni, ale szczęśliwi.

Czytamy tu o przygodach i perypetiach młodego Hemingwaya na odległym kontynencie. Pokazuje nam po raz kolejny stracone pokolenie, ze wszystkimi skutkami „przeżycia” pierwszej wojny światowej. Wspomina o takich postaciach jak Scott Fitzgerald i Gertruda Stein, co potwierdza, że były one jego głównymi wpływami w pisaniu.