Wiedźmin to nie osoba, a raczej zawód. Mówiąc najprościej, są to łowcy potworów. Kontynent, kraina, w której rozgrywa się akcja Wiedźmina, zawiera wiele różnych bestii i straszydeł. Godnym uwagi przykładem jest chodzący duch lasu zwany leshen, który składa się z roślin, skór zwierzęcych i czaszek, oraz bruxa, potężna kobieta-wampir, która ma ogłuszający krzyk.

Wiedźmy stworzone przez Andrzeja Sapkowskiego są szkolone do pozbywania się tych potworów za pomocą różnych narzędzi i broni, którymi dysponują. Najbardziej przydatne są ich srebrne miecze, ponieważ metal ten jest zazwyczaj najskuteczniejszy w walce z bestiami.  Jednym z najważniejszych narzędzi Wiedźmina jest srebrny medalion. Te magiczne naszyjniki wibrują, gdy w pobliżu znajdują się potwory lub gdy używana jest magia, co czyni je nieocenionymi dla łowcy potworów.

Jak zostaje się wiedźminem?

Wiedźmini nie rodzą się, oni są stworzeni. Wielu łowców potworów to osierocone dzieci, które są szkolone w szkołach znajdujących się w różnych częściach świata. Każda z nich ma swoje własne specjalizacje i jest reprezentowana przez inne zwierzę typu:

  • Wilk
  • Kot
  • Żmija
  • Niedźwiedź
  • Żuraw

Osoby szkolące się na Wiedźmina uczą się magii, używania broni i zielarstwa. Kiedy uczeń będzie już gotowy, bierze on udział w próbie, podczas której zostaje przywiązany do stołu i otrzymuje różne substancje chemiczne. Proces ten daje Wiedźminowi kilka fizycznych korzyści, takich jak ulepszone leczenie, zdolność widzenia w ciemności i nadnaturalną siłę. Proces jest bolesny i niebezpieczny, a większość przyszłych wiedźminów umiera podczas niego.

Po zakończeniu próby uczeń staje się pełnoprawnym Wiedźminem. Wiedźmini to wymierająca rasa. Jest znacznie mniej łowców potworów, ponieważ ziemie stały się bezpieczniejsze, więc ich usługi są mniej potrzebne. Wiedźmini niechętnie szkolą nowych rekrutów, ponieważ zbyt dobrze znają ból związany ze staniem się jednym z nich.

 Kim jest Geralt z Rivii?

Geralt, grany w serialu przez Henry’ego Cavilla, jest uważany za wyjątkowego Wiedźmina. Ze względu na to, że wytrzymał próbe, został poddany dodatkowym testom, które spowodowały, że zyskał więcej zdolności, a jednocześnie sprawiły, że jego skóra i włosy stały się bladobiałe. Jako dziecko został pozostawiony w Szkole Wilka przez swoją matkę Visennę, która była czarodziejką. Przypuszcza się, że jego ojcem jest wojownik o imieniu Korin, który kiedyś pomagał Visennie.